Бастауыш сынып ӘБ ашық сабақтар апталығының қорытындысы » "Бозанбай орта мектебі" КММ
Шығыс Қазақстан облысы білім басқармасы
Ұлан ауданы бойынша білім бөлімінің
"Бозанбай орта мектебі"
Управления образования Алматинской области
Приемная
+7(72338) 2-17-12
Бухгалтерия
+7(72338) 2-17-12
Версия для
слабовидящих
» » Бастауыш сынып ӘБ ашық сабақтар апталығының қорытындысы
16
наурыз
2020

Бастауыш сынып ӘБ ашық сабақтар апталығының қорытындысы

Бастауыш сыныптар әдістемелік бірлестігі ашық сабақтар декадасының қорытындысы
03.03. -13.03.2020ж. (2019 – 2020 оқу жылы)

Қазіргі кезде білім берудің жаңа жүйесінің жасалынуы, жаңартылған білім мазмұны мен әдіс-тәсілдерінің жаңаруы бәсекелестікке қабілеті мол, шығармашылық бағытта еңбектенетін, ой қабілетімен ерекшеленетін азаматты тәрбиелеуді көздейді. «Білім берудегі Кембридж тәсілдерінің теориялық негіздері» осы жоғарыда айтылған ұстанымды ұстайды. Яғни, мұндағы бала өзі ізденуші, бір-біріне үйретуші, ал мұғалім бағыт беруші, нұсқаушы. Бұл тәсілдің басқа технологиялардан ерекшелігі жеті модуль арқылы іске асады. Әйгілі зерттеуші Л.С.Выготскийдің «Дәстүрлі оқыту-бала дамуына тек қондырғы болып, дамуға стихиялы әсер етсе, яғни, «дамудың соңында жүрсе»,жаңаша оқыту-«дамытуды өзімен бірге ала жүреді» - деген болатын. Сондықтан тек дәстүрлі оқытумен шектеліп қалмай, мұғалім әрқашан ізденісте болып, өзіне және шәкірттеріне тиімді жақтарын қарастырып отыруы тиіс. Әр мұғалім өз сабағының –көшбасшысы. Көшті қалай бастап алып жүрем десе де өз еркі. Ал көшті дұрыс бағыттай білу ол шеберлігіне байланысты. Бастауыш сыныптар ӘБ мұғалімдері өз шеберліктерін көрсету және тәжірибе бөлісу мақсатында декада барысында ашық сабақтар берді.
Жас маман Ханафия Анар математикадан ашық сабақ берді. Сабақтың тақырыбы: «Менің отбасым» . Оқушылар саны 11.
2. Сабақтың көрнекілігі: суреттер, қима қағаздар, сызбалар,
Әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, түсіндіру, жандандыру, сұрақ - жауап.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс
Техникалық құрал: интербелсенді тақта.
Пәнаралық байланыс: дүниетану
3.Мақсаты : Оқушылар қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдайды және шығарады; кері есептер құрастырады және шығарады. Қалдықты табуға арналған есептерді түсінеді және шығарады. Азайтуға берілген есептерге тірек сызбалар таңдайды.
4. Сабақ жан-жақты ұйымдастырылған.Бұл сабақта оқушылардың шығармашылық жұмыстары,ізденімпаздықтары,оқулықпен жұмыс дағдылары,топпен жұмыс істеу дағдылары жаңа бағдарламаға сай жүргізілді.
5.Мен өткізген сабағымда алдыма қойған мақсатыма жеттім.
6.Қатысқан мұғалімдердің пікірі
Мұғалім сабақты жан-жақты ойластырған. Тақырып бойынша оқушылар топтық, жұптық жұмыстарын көрсете білді. Жаңа тақырып бойынша мұғалім берген білімді түсінік танытып қабылдады.

Сабақтың тақырыбы: 99-сабақ Сын есім. Нәтиже сабақ Мұғалімнің аты-жөні: Алимбаева А.И.
Оқу мақсаты: 3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру;
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау; Балалар бүгін біздің қазақ тілі сабағымыз ерекше болмақ. Өйткені, біздің бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. Қазақ халқы қонақтарын ерекше сыйлап, бар жақсысын алдарына тосқан. Олай болса бізде салтымызға сай азамат екенімізді көрсетейік.
Достарымның барлығын,
Сыйлап, жақсы көремін.
Алақаным арқылы
Жылуымды беремін.
Топтарға бөлу. 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ «Зат есім» 2-топ «Сын есім» 3-топ «Етістік» Оқушылар сабақтың барлық кезеңдерінде белсенділік пен ұйымшылдық көрсетті. Оқушылар мені, бір-бірлерін тиянақты тыңдап, интерактивтегі материалдарды , кітаптағы материалдарды өз беттерінше топта жұыс істеу барысында дұрыс қолдана білді. Сабақ тақырыбы бойынша оқушыларға өздігінен білім алуға жағдайлар туғыздым, яғни оқушылар туындаған проблемалық сұрақтарды алған білімдерін, дағдыларын қолдана отырып, жұмыс жасады. Сөзжұмбақтар шешті, постер құру. Оқушылардың сабақта алған білім, білік, дағдылары бойынша алған бағаларына қарап сабақ өте жақсы деңгейде өтті деп есептеймін. Сабақ жоспары толық орындалды. Оқушылар шығармашылықпен, өз беттерімен жұмыс атқара отырып, сабақта тиісті дәрежеде білім алды.

Учитель: Абдрахманова Гульмира Турдыбековна.
Тема: Дроби. Обобщение. Раздел «Дроби и проценты. Задачи». В контексте сквозной темы: «Охрана окружающей среды».
На основе выбранных мною целей обучения:
4.2.1.4.-выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями;4.1.1.6. - различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.5.1.3.- анализировать и решать задачи на нахождение части от целого были определены цели урока:Все учащиеся могут выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями;Большинство: различают правильные, неправильные дроби, смешанные числа. Некоторые: анализируют и решают задачи: на нахождение части от целого Класс, с которым я работаю, является классом возрастной нормы. Все дети имеют положительную мотивацию к учебной деятельности. В классе есть ребята с неустойчивым, рассеянным вниманием и поэтому испытывают трудности в обучении. Урок построен с учётом индивидуальных, возрастных и психологических особенностей детей. На уроке были использованы различные виды работы: коллективная, индивидуальная, в парах, самостоятельная, дифференцированная. Один вид деятельности сменялся другим.
На уроке были использованы следующие методы обучения: проблемный, частично- поисковый, контроля (самоконтроль, самооценка), словесный, практический, наглядный.
Мною использованы технологии обучения: личностно-ориентированное обучение, педагогика сотрудничества, здоровьесберегающая, проблемно-развивающая, игровая.
Для достижения поставленных целей я использовала различные методы и приёмы, в том числе и те, которые способствуют реализации системно-деятельностного подхода в начальной школе.
Данный тип урока включает организационную часть, определение темы и целей, воспроизведение обучающимися знаний, связанных с предстоящей работой, сообщение содержания задания и инструктаж по его выполнению, самостоятельную работу над заданием под руководством учителя, оценку выполненной работы.
Урок я начала с тренинга-настроя, это позволяет мне быстро собрать внимание детей и настроить их на урок.
Следующий этап урока – целеполагание, постановка темы и цели урока. Дети сами делают вывод, что совершенствуем навыки работы с дробями.
Следующий этап урока – актуализация знаний и мотивация. Дети актуализировали знания изученного материала. На уроке дети работали с учебником, учащиеся выполнили сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями; различали правильные, неправильные дроби, смешанные числа. Далее была работа в группах : а/ На числовом луче с единичным отрезком 5 клеток отметь 1 2/5; б/ На числовом луче с единичным отрезком 12 клеток отметь 5/12, 9/12, 1 2/12
-Изобрази дроби при помощи прямоугольников, разделенных на равные части. Сравни дроби. Проведена взаимооценка. Дети сравните результаты своих работ.
Для работы в парах были даны задания на вычисление.
Вычисли: 2/7+4/7-5/7, 5/12+3/12+3/12, 3/16 + (13/16-3/16)
Реши задачу.
Для кролика приготовили морковь массой 4/20 кг и капусту массой 300 г. какова масса овощей для кролика?
Далее была проведена индивидуальная работа: 1 уровень
Определи величины длин в см и расположи их в порядке убывания
2 уровень: Реши задачу
В первый день картофель посадили на 2/7 участка, а во второй день – на 3/7 участка. Какая часть участка была засажена картофелем за эти два дня?
На уроке ребята не только повторили материал, но и совершенствовали умения решать задачи изученных видов, совершенствовали устные и письменные вычислительные навыки, готовились к СОР. Обучающиеся были активны. Применяли полученные знания в ходе урока.
На уроках я стараюсь развивать самостоятельность обучающихся, начиная от самостоятельного целеполагания до подведения итогов. Уделяю внимание эдоровьесберегающей технологии через проведение подвижной, музыкальной физминутки. На данном уроке присутствовала доброжелательная обстановка. В работу были вовлечены все обучающиеся. При этом диалог на уроке проходил не только между учителем и учениками, но и учеников друг с другом, что способствовало формированию у детей коммуникативной грамотности, которая поможет им в дальнейшем успешном обучении.
Сделана самооценка работы на уроке. Обучающимся было предложено домашнее задание, объём которого соответствовал нормативам. Образовательные, развивающие и воспитательные задачи урока решались в комплексе.
С моей точки зрения, урок был построен методически верно, цели достиг. Были учтены объём и сложность информации, возрастные особенности и учебные возможности обучающихся.

Сыныбы: 1 «А» Пәні: Сауат ашу Мұғалім: Калиева.А.С.
Сабақтың тақырыбы: Щ-дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: Школьникам Щ-дыбысымен таныстырып,оның дауыссыз дыбыс екеніне көз жеткізу.Щ-әрпінің жазбаша түрімен таныстырылып, түсінік беру
2.Мақсаттың түсіндірілуі және оқылатын материалдың оқытылуыИнтерактивті тақтадан түсіндіру.
3.Танымдық қызығушылықтарын дамыту/ қолданбалы жағдайлар және т.б.
Сабақта оқушылардың танымдық қызығушылықтарын дамыту мақсатында топтық, жұптық, ұжымдық ойын элементтері қолданылды.
4.Сабақтың мәселелі- шығармашылық құрылымы, Ұйымдастыру кезеңі,
5.Оқытудың жағымды себептеріОқушылар сабаққа белсенді қатысты, қызығушылық танытты.
6.Өз еркімен жұмыс істеуСабақ үстінде оқушылар өз-өзін бағалау, топтық жұмыс, қалыптастырушы бағалау,бір-біріне сенімділік арттыру..
7.Оқытуды ұйымдастырудың түріҰйымдастырудың деңгейлік, топтық түрлері, ойын түрлері8.Оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескеру, олардың білім және тәжірибе деңгейлеріне түзету жасау.
Сабақ барысында алдыңғы оқуды оқушылардың жеке еркшеліктерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар берілді және сабақ барысында топпен бірге жұмыс жасалды. Сабақты қорытындылайтын болсақ, сабақ қызықты өтті деп ойлаймыз, себебі оқушылар өте белсенді қатысып отырды. Сұрақтарға нақты жауаптар беріп отырды. Жаспарланған сабақ кезеңдері толығымен қамтылды.
Анализ открытого урока по обучению грамоте на тему “Кто такие герои? Написание заглавной буквы Ф”в 1 “Б” классе от 05.03.2020 года.Учитель: Саденова Г.К.
На уроке выдержаны все этапы. На первом этапе урока «Включение в учебную деятельность» дети контролировали и оценивали свою готовность к уроку, был создан эмоциональный настрой на весь урок.Учащиеся были подготовлены к самостоятельному выявлению проблемы, постановке цели урока и формулировке его темы. цели урока достигнуты, так как запланированный материал реализован, обучающиеся старались активно работать на уроке. По содержанию материал соответствует целям урока и направлен на обобщение и систематизацию знаний учащихся. Учебный материал урока соответствовал принципу научности, доступности и был посилен для первоклассников. Подбирая материал и задания к уроку, стараюсь опираться на жизненный опыт ребят. С учётом типа урока и целей, использовались различные формы и методы обучения: коллективная работа, работа в парах, сотрудничество, индивидуальная работа у доски, фронтальный опрос. Для каждого ученика была создана ситуация успеха, что также способствовало мотивации и поддержанию познавательного интереса к учению. Так как у первоклассников мышление преимущественно наглядно - образное, использовался наглядный материал в виде иллюстраций, схем. На всех уроках обучения грамоте, и на этом тоже, большое внимание уделяется звуко - буквенному анализу слов. На мой взгляд, большая часть класса неплохо справляется с заданиями подобного рода. В соответствии с нормами СанПиН на уроке проведены 3 физкультминутки. Атмосфера на уроке была рабочая, дети мобилизовали все свои возможности. Она выбирала демократический стиль общения с обучающимися, старалась прислушиваться к мнению каждого ребенка. Наличие дисциплинарных традиций: организованное начало урока и его окончание, отсутствие выкриков с мест, дети поднимают руки, а не тянут их вверх, свободная посадка детей, во время беседы обучающиеся отвечают сидя. Учебное время на уроке использовалось эффективно, запланированный объем урока выполнен. Интенсивность урока была оптимальной с учетом физических и психологических особенностей первоклассников. Цели, поставленные перед уроком, в основном, выполнены.
Сабағын Мұғалім 3 «Ә» сыныбында дүниетану пәнінен «Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар» тақырыбы бойынша өткізді. Сабақтың мақсаты: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен, оны игеру жолдарымен таныстыру. Тілдік міндеттер: Фосфорит, асбест, калий тұзы, ұлу тас, гранит, әктас, мәрмәр. Күтілетін нәтиже:Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады. Оның адам өміріндегі маңызын, игерілу жолдарын анықтай алады.
Тақырыпты түсінеді, өз ойларын айта алады.
Топ арасындағы ынтымақтастыққа үйренеді.
Қажетті ресурстар: Оқулық , пайдалы пайдалар картасы , сөз жұмбақ сұрақтарымен. бағалау фишкалары.
Оқушыларды пікірлерін тыңдауға көп уақыт жұмсалып кетті. Сабақ соңында рефлексия жүргізілді. Мұғалім сабақта алдына қойған мақсатына жетті. Сабақтың деңгейі жақсы.

4 «А» сыныбында Тохмолдина К.Г. әдебиеттік оқу пәнінен жаңартылған бағдарлама әдісі бойынша «Менің – Отаным Қазақстан», «Қартқожаның туған жері» тақырыбы бойынша ашық сабақ берді. Сабақта интер – белсенді әдіс – тәсілдер, АКТ технология, презентация пайдаланылды. Сабақ «Ыстық лебіз» ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырудан басталды. Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып бір – біріне тілек айтты. Мақсаты айтылды. Жұмыс дәптеріндегі жетістік баспалдағы бойынша өзін – өзі бағалау жүргізілді. Соңында рефлексия жүргізіліп , көңіл – күйлері смайлик арқылы белгіденді. Топтық жұмыстар, дәптермен жұмыс, оқулықпен жұмыс сияқты жұмыс түрлері болды. Қамтылмай қалған оқушы болған жоқ. Оқушылар сабаққа белсенді қатысты. Сабақтың тақырыбы тақырыптық- күнтізбелік жоспарға сай болды. Оқушылардың білім, білік дағдылары Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сай. Сабақтың құрылысы жақсы, мазмұны бай. Мұғалім сабақта презентацияны тиімді пайдаланды. Сабақта алдына қойған мақсатына жетті. Сабақтың деңгейі жоғары.

Данильченкова О.В. Урок проведен согласно среднесрочному и календарно-тематическому планированию.
Цели обучения:
2.2.3.5. Определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья.
2.1.2.2. Определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат).
2.1.2.3. Уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков.
Цель урока: научить объяснять функции зубов и необходимость ухода за зубами.
Создание положительного настроя послужило мотивацией к уроку. Дети разгадали загадку, ребус. Объяснили, где работает стоматолог и что он лечит, чем полезна эта профессия. Логическим продолжением урока послужил просмотр фрагмента мультфильма «Птичка Тари». Дети ответили на вопросы по содержанию просмотренного фрагмента.
На уроке использовались различные источники знаний: наблюдение, эксперимент, интернет, учебник, рабочая тетрадь.
На уроке дети пронаблюдали с помощью зеркала и яблока, как происходит процесс откусывания, пережевывания пищи, какие зубы при этом участвуют. Презентация познакомила с названиями групп зубов, строением зуба.
Из Интернета был просмотрен развивающий мультфильм « Путешествие Адибу», который показал и строение зуба и причины болезни зубов. Дети повторили вывод, что зубной налет и сахар служат пищей для микробов, которые выделяют кислоту. Кислота воздействует на зубную эмаль, разрушает ее и начинается кариес. Проработали вывод по раздаточному материалу - схеме. В процесс наблюдения за тем, как дети чистят зубы, сделали вывод, что большинство учащихся чистят зубы без учет направления движения щетки. С помощью эксперимента с расческой, ватой и зубной щетки, выяснили, что резцы и жевательные зубы надо чистить выметающими движениями. Групповая работа имела цель: создать 2 постера – «Что полезно для зубо», «что вредно для зубов».
Проведенное формативное оценивание показало высокий уровень усвоения материала. Домашнее задание было задано своевременно, инструктаж полный, объем достаточный.
Рефлексия направлена на уровень ксвоения материала: здоровый зуб – все понятно, могу объяснить; больной зуб – нужна помощь.
Урок информативный, насыщенный, содержит различные источники информации и виды работ. Высокий уровень урока.

Саденова Л.С. 4 «А» сыныбында әдебиеттік оқу пәнінен «Қожекеңде қонақта» тақырыбы бойынша ашық сабақ берді. Сабақтың түрі жаңа сабақ. Сабақта видеотека, презентация пайдаланылды. Интербелсенді әдіс – тәсілдер қолданылды. Видео «Оян, қазақ !» көріп тыңдап отырыңдар, керекті жерін жазып алуға болады. Сұрақтарға жауап алу арқылы тақырып және сабақтың мақсаты ашылды. Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? (Оқушылар жауаптарынан соң, тақырыпты хабарлап айтылды)

Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?
Атап айтсақ: «Ақылдың алты қалпағы», синквейн, кластерлер, постер пайдаланылды. «Алты қалпақ» стратегиясы
Ақ қалпақ (деректер) Мәтін кім туралы?
Қара қалпақ (сыни баға) Мәтінде не ұнамайды?
Қызыл қалпақ (Эмоция)Мәтінді оқығанда қандай сезімде болдың ?
Сары қалпақ ( Пайдалы жағы ) Осы мәтіннің қандай пайдасы бар?
Жасыл қалпақ ( креатив ) Сен осы естелікті қалай аяқтар едің?
Көк қалпақ ( анализ, синтез ) Шығармадан қандай үлгі алдың?
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары топтық жұмыс, ой толғаныс, диалогтік оқыту, кері байланыс қолданылды. Сабақта мұғалім алдына қойған мақсатына жетті. Сабақтың деңгейі жоғары, үлгілі.
Бастауыш сынып ӘБ ашық сабақтар декадасы жақсы деңгейде өтті деп қорытамыз. Преподаватели сабаққа тиянақты дайындалған. Сабақтар жүйелі , мультимедия мүмкіншіліктерін пайдалана отырып. Интербелсенді әдіс – тәсілдерді пайдалана отырып жүргізілді. Оқытудың қазіргі заман технологиялары ұтымды пайдаланылды. Интербелсенді әдіс – тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегиялары тиімді қолданылды.
Ұсыныс: уақытты тиімді пайдалану, сабақта тым көп тәсілдерді орынсыз алмау.